16 Haziran 2009 Salı

Meramız Yandı

bizim kovanlarımız işaretli yerdeler


bu resimleri 900 m uzaktan ,bir tepeden ,yangın kısmen geçtikten sonra çekildi.Arıcı en büyük çevrecidir. ve öyle olmalıdır.dün meramızın 3000 dönümlük bölümü ne yazık ki yandı. yangının bize 1 km kadar uzağımızdan bir tarladaki elektrikli su motorundan çıktığı sanılıyor.yangın kovanlarımıza 300 m uzaktan geçti. bana 500 m uzakta olan bir arıcı arkadaşımızın sekiz kovanında ikisi telef oldu. mera çevresinde kurulu 1800 zeytin ağacı ne yazık ki yandı. bir buğday tarlası, merada beslenen 1800 küçük ve büyük hayvanın besini bir anda yok oldu.çok dikkatli olmak lazım. olur olmaz teknik alet ve edavatın kullanım şartlarını iyice öğrenmeli.alet ve makinalarımızı çok çok güvenli ve temiz ortamda çalıştırmalı.

hatalardan doğabilecek zararlarımızın ne yazık ki telafisi yok.

3000 dönüm arazinin önceki ekolojik dengesini tamalayabilmesi için en az beş-yedi sene geçmesi gerekiyor. bu zararı hangi güç- emek-para karşılayabilir ?

2 yorum:

 1. Geçmiş Olsun.Daha büyük afetlerden Allah korusun.Ne söylesek çözümsüz.Can kaybı yaşanmaması tek teselli.Tabiki insan dışı yanan canlılar başka bir üzüntü kaynağımız...

  YanıtlaSil
 2. teşekkür ederim Hayati Bey;
  tek tesellmiz sizin de ifade ettiğiniz gibi can kaybı vermediğimiz olmalı.
  görüşmek dileğimle.
  hoşça kalın dostum.

  YanıtlaSil